fbpx

Co to jest net-billing i na czym polega?

Jak będzie wyglądać opłacalność net-billingu? – to najczęściej zadawane pytanie od momentu wprowadzenia nowych zasad rozliczania dla nowych prosumentów.

Co to jest net-billing?

Net-billing to rozliczanie wartościowe energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci. Prosument będzie swoje konto, które będzie co miesiąc zasilane depozytem prosumenckim. Jako depozyt będzie wartość energii, którą prosument wprowadził do sieci

Na czym polega net-billing?

Net-billing to nowa metoda rozliczenia energii z energii fotowoltaicznej, która obowiązuje prosumentów od 1 kwietnia 2022 roku. Charakterystyczną cechą dla net-billingu jest to, że prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną muszą płacić jak inni odbiorcy. Energia oddawana do sieci i pobierana z sieci różnią się ceną oraz są mierzone osobno.

Czy warto przechodzić na net-billing?

Czy warto przechodzić ze starego systemu na net-billing? Jak już wspomnieliśmy system opustów jest nadal korzystny. Dzięki bezpośredniej samokonsumpcji, gospodarstwo czerpie głównie energię wytworzoną przez instalację fotowoltaiczną i jest mniej narażone na zakup energii z sieci publicznej. Przy dobrym doborze mocy instalacji, pozwala znacznie obniżyć rachunki gospodarstwa domowego za prąd. Fotowoltaika/instalacja fotowoltaiczna w net-billingu nadal się opłaca.

Przedstawiamy porównanie rozliczania fotowoltaiki na starych i nowych zasadach oraz okresy zwrotów z inwestycji, za pomocą wideo, które stworzyła firma Pelsun. Firma zebrała wszystkie kluczowe informacje dotyczące zmiany systemu rozliczeń instalacji fotowoltaicznych.

Instalacje solarne założone do 31.03.22 są rozliczane automatycznie według starych zasad net-metering. Jednak instalację dopuszczone do sieci od 1 kwietnia 2022 będą rozliczane według nowego systemu rozliczeń net-billing. Przewidywana cena energii dla nowych prosumentów w przypadku sprzedaży energii osiągnie nawet 88 groszy za 1 kWh, a taryfa na zakup energii to obecnie około 40 groszy za 1 kWh.

Odpowiadając na pytanie czy system rozliczeń net-billing się opłaca. Oszczędność jest nadal tak duża, że koszt instalacji fotowoltaicznej zwraca się w ciągu od siedmiu do dziesięciu lat. A każdy dobrze zaplanowany i starannie zainstalowany system PV, działa przez około 20 lat. Przez ten okres nadal przynosi nam zysk nawet przy aktualnie obowiązującym rozliczeniu net-billing.

Wsparcie przed i posprzedażowe, wsparcie techniczne oraz darmowe szkolenia

Skorzystaj z okazji i zdobywaj wiedzę w zakresie fotowoltaiki, biorąc udział w szkoleniach. Udział w wydarzeniach dla klientów SegenSolar jest bezpłatny. Aktualne szkolenia oraz nagrania są dostępne na portalu klienta. Aby otrzymać dostęp, skontaktuj się z naszymi konsultantami pod numerem +48 22 307 26 70 lub wysyłając formularz kontaktowy >>