fbpx

Nadeszła era paneli fotowoltaicznych formatów XXL.

W ciągu ostatnich lat branża fotowoltaiczna poszła znacznie na przód. Klasyczne ogniwo 6-calowe o długości krawędzi 150 mm, później 156 mm, towarzyszy nam już od ponad 10 lat, zastępując ogniwo 5-calowe o długości krawędzi 125 mm. Przy obecnym rozwoju obserwuje się wzrost wydajności modułów, co wynika również z zastosowania większych ogniw. Proporcjonalnie do wielkości ogniwa wzrasta również natężenie prądu w przewodzie. Podczas gdy jeszcze dwa lata temu na rynku występowały głównie panele z ogniwami wykonanymi z tzw. wafli M2, zarówno w wersji pełnokomórkowej, jak i półkomórkowej, aktualnie wymiary ogniw, a tym samym modułów fotowoltaicznych, zmieniają się co kwartał. Wygląda na to, że nadeszła era modułów o wymiarach XXL.

JA Solar Module

Moduł JA Solar JAM66S30

Przykładowo moduł fotowoltaiczny JA Solar o mocy 495W ma wymiary 2094x1134x35 mm i 2×66 półogniw, przez to jest mniej poręczny, ale ma ogromną moc. W tej klasie mocy należy przetwarzać prądy stringowe do ok. 13 A prądu stałego (DC).

Nowe wymogi dla  falowników

Nowe wymogi dotyczące falowników nie ułatwiają pracy projektantom systemów fotowoltaicznym, którzy muszą szybko reagować na coraz to nowe formaty modułów. Konstrukcja falowników również ulega czasami zasadniczym zmianom ze względu na coraz to nowe specyfikacje elektryczne z prądem na jeden string 13 A i więcej. Szczególnie w przypadku instalacji na dachach prywatnych o mocy do ok. 10 kWp osoba projektująca system powinna dokładniej sprawdzić i odpowiednio dobrać falowniki, które poradzą sobie z tymi prądami.

Producenci stale dostosowują falowniki do potrzeb i wymogów rynku PV
Producenci falowników dostosowują do zmieniających się wymogów swoje urządzenia w zakresie mocy do 10 kW.

Steca KATEK Memmingen GmbH, z siedzibą w Memmingen, Niemcy. Firma została założona w 1967 roku jako Steca GmbH. Wszystkie falowniki producenta Steca jedno i trójfazowe, oparte na innowacyjnej topologii coolcept, są nadzwyczaj chłodne, wydajne i trwałe. Osiągają one najwyższe poziomy sprawności, a ponadto są niezwykle lekkie i ciche. Istnieją jednak różnice dla planistów i użytkowników. Seria urządzeń 1-fazowych coolcept fleX z 1 i 2 MPP trackerami oraz seria coolcept fleX XL może obsłużyć do 13 A na wejście. Wszystkie urządzenia objęte są 10-letnią gwarancją.

RCT Power GmbH ma swoją siedzibę w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim. Zespół opracowuje falowniki i stacjonarne rozwiązania magazynowania energii dla prywatnych budynków mieszkalnych z innowacyjnymi rozwiązaniami dla lepszego i długotrwałego wykorzystania energii słonecznej. Producenta falowników RTC Power to seia Power Inverter o mocy od 4,0 do 6,0 kW oraz Power Storage o mocy wejściowej od 4,0 do 10 kW. We wszystkich urządzeniach możliwa jest praca dwóch wejść MPP w trybie równoległym, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie prądów wejściowych do 24/28 A. Urządzenia posiadają 10-letnią gwarancję.

Firma Ginlong Technologies została założona w 2015 roku w Ningbo w Chinach i jest jednym z głównych producentów na świecie. Duża wielkość produkcji gwarantuje wysoką dostępność wszystkich klas urządzeń. Wszystkie urządzenia nowej generacji (S5) są przystosowane do pracy z prądem 12,5 A na string. Dzięki szerokiej gamie różnych urządzeń jesteśmy w stanie pokryć praktycznie każde zastosowanie. SegenSolar oferuje również 10-letnią gwarancję na urządzenia Solis.

Falownik Steca

flex

Falownik RCT Power

Falownik Solis

Solis 4G

Jesteś profesjonalnym instalatorem fotowoltaicznym i chcesz zakupić produkty PV? Zostań już dziś klientem specjalistycznej hurtowni i dystrybutora SegenSolar, uzyskaj dostęp do internetowego portalu klienta oraz wsparcie techniczne w czasie rzeczywistym i z wielu innych możliwości. Wypełnij formularz kontaktowy >>

Jesteś klientem końcowym i interesuje Cię własny system fotowoltaiczny? Chętnie znajdziemy dla Ciebie profesjonalnego instalatora w Twojej okolicy! Wypełnij formularz kontaktowy >>