fbpx

Trzy najczęstsze błędy podczas instalacji systemu PV — Jak ich unikać

Zajmujesz się instalacją paneli fotowoltaicznych? Nieważne, czy dopiero zaczynasz przygodę z profesjonalnym montażem PV, czy robisz to już od jakiegoś czasu. Musisz pamiętać o tym, że instalacja fotowoltaiczna wiąże się z szeregiem potencjalnych błędów, na które musisz uważać. O najważniejszych z nich dowiesz się z tego artykułu. Odpowiemy też na pytanie, jak można im zapobiec.

Wadliwy projekt instalacji fotowoltaicznej, który nie uwzględnia zacienienia terenu.

Każda instalacja fotowoltaiczna wiąże się ze stworzeniem odpowiedniego projektu. Zanim określisz wielkość i układ paneli na podstawie obliczeń dotyczących wielkości dachu klienta, musisz pamiętać o zacienieniu terenu. Już niewielki cień padający na panel może zmniejszyć pobór prądu instalacji o ¼ ! Jak temu zapobiegać? I co zrobić, gdy zacienienia nie da się ominąć? Poniżej podajemy sposoby radzenia sobie z tym wyzwaniem.

Jak ominąć zacienienie instalacji fotowoltaicznej?

Stwórz odpowiedni projekt dla całego przedsięwzięcia. Montowanie paneli nie może się obyć bez odpowiedniego planu instalacji. Pamiętaj, że analiza zacienienia też należy do kroków, które musisz uwzględnić przy projekcie. Na rynku istnieją odpowiednie nakładki do programu CAD, dzięki którym przeanalizujesz kąt padania promieni słonecznych oraz weźmiesz pod uwagę obiekty zasłaniające światło.

Śledź punkty maksymalnej mocy.

Poziom MPPT, czyli Maximum Power Point Tracker, który często występuje w inwerterach do instalacji fotowoltaicznej, określa maksymalny pobór prądu przy zmieniających się warunkach nasłonecznienia. Co uzyskasz z jego śledzenia? Większa wydajność i efektywniejszy montaż paneli to jedne z głównych zalet tego rozwiązania. Dzięki swojej popularności producenci zwiększają liczbę MPPT w falownikach nawet do dwóch lub więcej.

Źle usytuowany inwerter

Co zrobić, jeżeli inwerter jest wadliwy lub źle zamontowany? Falownik, który nie został odpowiednio przymocowany, traci znacząco na swojej wytrzymałości. Może to nawet doprowadzić do jego przegrzania. Jak uniknąć tej nieprzyjemnej niespodzianki? Po pierwsze, pamiętaj o chłodzeniu sprzętu. Po drugie, zamontuj go z odpowiednim odstępem. Rekomenduje się około 20 – 30 cm z każdej strony. Po trzecie, unikaj miejsc wilgotnych i zapylonych.

Jaki inwerter zastosować w instalacji fotowoltaicznej? W naszej ofercie znajdują się falowniki wielu zaufanych światowych producentów. Należą do nich:

Uszkodzenie dachu przy montażu paneli

Poszycie dachu klienta często staje się wyzwaniem dla firm montujących instalację fotowoltaiczną. Trzeba pamiętać, że uszkodzenie pokrycia budynku może nie tylko wpływać na gwarancję sprawności paneli. Uszkodzone dachówki mogą powodować, że pod instalacją ukryje się wilgoć, która powoduje szybką korozję instalacji.
Przy montażu paneli warto pamiętać też o odpowiednim usytuowaniu kabli. Unikaj takich rozwiązań jak umieszczenie ich w okolicach rynny. Przewody maskuj z głową.

Co do nowych budynków, to w fazie negocjacji z klientem zasugeruj, żeby zsynchronizować Twoją pracę oraz firmy wykonującej dach. Dzięki temu będzie można zachować gwarancję na instalację fotowoltaiczną i poszycie budynku.

Wsparcie techniczne

Jeżeli potrzebujesz porady w kwestii doboru odpowiedniego sprzętu, który pozwoli Ci uniknąć najpopularniejszych błędów przy montowaniu instalacji fotowoltaicznej, to nie wahaj się do nas odezwać. W SegenSolar mamy dostępne wsparcie techniczne oraz wieloletnie doświadczenie we wspieraniu początkujących instalatorów, jak i również tych z doświadczeniem!

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, żeby Twoja praca była z pożytkiem dla klienta i Ciebie. Nie rezygnuj z jakości — zaufaj naszym ekspertom i światowych producentów produktom. Wejdź na portal klienta i ciesz się dostępem do darmowych narzędzi dla instalatorów, jak i szerokiej gamy komponentów fotowoltaicznych. Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy — skontaktuj się z nami »