fbpx

Podstawy fotowoltaiki

Na niniejszej stronie znajdą Państwo przegląd najważniejszych podstaw systemu fotowoltaicznego.

Dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę?
System fotowoltaiczny jest idealnym sposobem na przekształcenie energii słonecznej w przystępny cenowo prąd słoneczny dla własnych potrzeb energetycznych. Ty również możesz czerpać korzyści z taniej energii elektrycznej, uniezależnić się od stale rosnących cen prądu i przyczynić się do promowania transformacji energetycznej.

Jak działa system fotowoltaiczny?
Do obsługi systemu fotowoltaicznego potrzebne są przede wszystkim trzy podstawowe komponenty. Po pierwsze niezbędne są moduły słoneczne, które przetwarzają światło słoneczne na prąd stały (DC). Drugim elementem jest system montażowy. W sposób bezpieczny przymocowuje moduły słoneczne do dachu i zapewnia ich optymalne ustawienie. Trzecim niezbędnym komponentem jest inwerter słoneczny, który przetwarza prąd stały generowany przez moduły słoneczne na prąd zmienny (DC). Ponadto system fotowoltaiczny przekazuje energię elektryczną odbiorcom, przekazuje nadwyżki energii do systemu magazynowania lub przesyła ją do sieci publicznej. Oprócz wymienionych już komponentów do obsługi systemu solarnego niezbędne są także inne elementy, takie jak przełączniki, kable, przyrządy pomiarowe czy przyłącza. Portfolio hurtowni fotowoltaicznej SegenSolar obejmuje również szeroką gamę produktów opcjonalnych, takich jak zasobniki solarne, optymalizatory modułów, urządzenia zabezpieczające przed przepięciami i wiele innych.

Jaka jest wydajność instalacji solarnej?
Oczekiwana wydajność może różnić się w zależności od lokalizacji i usytuowania systemu PV. Zależy to m.in. od rozmieszczenia modułów słonecznych i promieniowania słonecznego w ciągu roku w miejscu instalacji. Istnieją również inne wpływy środowiskowe, takie jak zacienienie, zabrudzenie modułów, temperatura otoczenia i wiele innych. W poniższej tabeli zestawiliśmy przybliżoną produkcję energii na każdy kWp instalacji solarnej w różnych miejscach w Polsce. Wartości te obliczone zostały przy założeniu idealnego rozmieszczenia modułów pod kątem 25-30 stopni w stronę południa.

Lokalizacja kWh / kWp
Białystok 978
Szczecin 991
Gdańsk 1.017
Warszawa 1.022
Kraków 1.040

 

Rozmiary systemu
Ilość produkowanej energii wiąże się bezpośrednio z rozmiarami systemu. Rozmiary systemu fotowoltaicznego oblicza się przez pomnożenie podstawowej wielkości instalacji solarnej wyrażonej w kWp, przez szacunkowe wartości rocznej produkcji energii z powyższej tabeli. Przykładowo instalacja solarna o mocy 5 kWp w Szczecinie jest w stanie wytworzyć 5000 kWh (5 kWp x 1000 kWh) energii elektrycznej rocznie.

Jakie czynniki wpływają na lokalizację systemu PV?
Przed rozpoczęciem planowania własnej instalacji solarnej należy upewnić się, czy dostępna jest wystarczająca ilość miejsca do zainstalowania modułów. Należy pamiętać, że świetliki, kominy lub lukarny na dachu mają wpływ na to, ile modułów słonecznych można zainstalować na dachu i ile mocy PV będzie można uzyskać z dachu. Idealna do rozmieszczenia jest instalacja solarna skierowana na południe; doświadczenie pokazuje, że takie usytuowanie gwarantuje najwyższą wydajność.

Jakie są inne możliwości w zakresie korzystania z energii elektrycznej?
Aby zwiększyć konsumpcję własną, istnieje możliwość uzupełnienia istniejącego systemu fotowoltaicznego o system magazynowania. W ten sposób magazynowany jest nadmiar energii zgromadzony w ciągu dnia, który wykorzystany zostaje w nocy. Dzięki temu możliwe jest pokrycie energii elektrycznej zużywanej przez urządzenia elektroniczne w trybie gotowości. Akumulator można w każdej chwili dołączyć do istniejącego systemu solarnego lub zamontować go bezpośrednio w nowej instalacji. Oferta SegenSolar obejmuje wysokowydajne systemy magazynowania PV dla obu zastosowań.

PORTAL KLIENTA

Jesteś profesjonalnym instalatorem fotowoltaicznym i chcesz zakupić produkty PV? Zostań już dziś klientem specjalistycznej hurtowni i dystrybutora SegenSolar, uzyskaj dostęp do internetowego portalu klienta oraz wsparcie techniczne w czasie rzeczywistym i z wielu innych możliwości. Wypełnij formularz kontaktowy >>

Jesteś klientem końcowym i interesuje Cię własny system fotowoltaiczny? Chętnie znajdziemy dla Ciebie profesjonalnego instalatora w Twojej okolicy! Wypełnij formularz kontaktowy >>