Przy wytwarzaniu energii elektrycznej z energii słonecznej dostępny jest wiele możliwości dostosowania instalacji solarnej do własnych potrzeb i swoich klientów.
Połączony w sieć
System PV podłączony wyłącznie do sieci, bez konieczności magazynowania i zarządzania obciążeniem, zapewnia właścicielowi instalacji możliwość pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną na codzienny użytek. Pozwala to na uniezależnienie się od rosnących cen prądu; ponadto odpowiednie wymiarowanie systemu umożliwia wprowadzanie nadwyżki energii elektrycznej do sieci publicznej i otrzymywanie za nią taryfy gwarantowanej. Kwota ta jest obliczana na podstawie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zasadniczo system PV należy z wymiarować w taki sposób, aby generował wystarczającą ilość energii elektrycznej dla obciążenia podstawowego w ciągu dnia, tak by przez cały czas zasilana była np. lodówka, zamrażarka i urządzenia w trybie gotowości.
Prąd zastępczy
Oprócz systemów podłączonych do sieci energetycznej, systemy fotowoltaiczne z funkcją magazynowania energii zapewniają możliwość korzystania z samodzielnie wytworzonej energii słonecznej w przypadku awarii zasilania. Aby to osiągnąć, system PV wymaga dodatkowego akumulatora lub przetwornicy hybrydowej. Działa to doskonale przy zastosowaniu akumulatora, który jest ładowany nadmiarem energii słonecznej. W zależności od wielkości akumulatora, w przypadku awarii zasilania dostępna jest wystarczająca ilość energii słonecznej do podtrzymania działania najważniejszych urządzeń, takich jak lodówka czy laptop.
Zwiększenie konsumpcji własnej
Instalacja solarna generuje większość energii w ciągu dnia. W większości przypadków użytkownik systemu PV nie może optymalnie wykorzystać ilości energii elektrycznej wyprodukowanej w ciągu dnia. Dodatkowe magazynowanie energii dla instalacji solarnej stanowi doskonałe uzupełnienie, które pozwoli na zwiększenie własnej konsumpcji samodzielnie wyprodukowanej energii elektrycznej. W ciągu dnia instalacja solarna ładuje akumulator, który dostarcza do poszczególnych urządzeń wytworzoną przez nią energię elektryczną wieczorem i w nocy, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu konsumpcji własnej. Ponadto nadwyżki energii, tzn. już po naładowaniu akumulatora, są przesyłane przez system fotowoltaiczny do sieci publicznej. Przedstawiliśmy tu przykładowy profil dziennego obciążenia dla jednego gospodarstwa domowego:
Przykład ten dobitnie pokazuje, jak zmienia się moc wyjściowa PV w ciągu dnia i jak wykorzystanie akumulatora wpływa na konsumpcję własną.
W specjalistycznej hurtowni PV SegenSolar znajdą Państwo wszystkie niezbędne komponenty dla swojej instalacji solarnej. Oferujemy również specjalistyczne wsparcie techniczne dla instalatorów PV przed i po sprzedaży.